Fobilerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Proportion
Categories: Genel

Sizin de hayatınızda fobiniz var mı? 

Uçaktan, örümcekten, yılandan, karanlıktan vb. birçok faktöre karşı geriliyor, tepki veriyor musunuz? 

Çoğumuzda fobiler mevcuttur ve normal seviyede tutulduğu sürece ciddi bir sorun yaratmaz ama ne zaman ki fobilerimiz günlük hayatımızı etkilemeye başlarsa, bizim kararlarımızı şekillendirirse işte o zaman fobilerimiz, kontrol edilmesi gereken bir durum haline gelmiş demektir.

Fobi Nedir?

Bir durumu veya olguyu kontrol edebilmemiz için önce onu doğru olarak tanımlamamız gerekir. 

Fobi, insanların bir nesneye veya bir duruma karşı aşırı ve sürekli olarak bir endişe halinde olmasıdır. Bu tür durumlarda insanlar mantıklı davranamaz, korkularına bağımlı hareket ederler.

Fobiler neden olur veya oluşur?

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen fobilerde genetik faktörlerin etkisine dikkat çekmemiz gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalarda, fobisi olan bireylerin birinci derecedeki akrabalarında da benzer fobilere rastlanabildiği gözlemlemiştir.

Çevre faktörü de fobilerin oluşumunda oldukça etkilidir. Çevremizdeki korkuları biz de sahiplenebiliriz. Mesela köpek fobisi olan bir annenin çocuğunda aynı fobinin oluşması yüksek bir ihtimaldir. Çünkü rol modeli olarak annesini seçen çocuk, onun korktuğu veya tepki verdiği cisme karşı aynı duyarlılığı edinir.

Fobilerin nedeni realitede tam olarak açıklanamasa da yaşanan travmaların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin bizzat deneyimleyerek yaşadığı fazlaca korku hissettiği tecrübelerdir. Bunlar deprem, asansörde kalmak veya köpek saldırısıyla karşılaşmak gibi…

Fobilerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Fobilerden kurtulmak diye kastettiğimiz durum fobiyle oluşan korkuyu tamamen sıfırlamak demek değildir. Yoğunluğunu ve yarattığı tepkimeleri azaltmak, dengede tutmayı sağlamaktır.

Uygulanabilecek yöntemlere değinecek olursak;

  • Fobilerle Yüzleşmek: Fobilerimiz ile yüzleşmek ilk yöntemdir. Bu yöntem öğrenilmiş fobiler dediğimiz fobi çeşitlerinde oldukça etkili ve güzel sonuç vermektedir. Fobi sahibi bir bireysek öncelikle onunla yüzleşmeliyiz. Bizi korkutan durum veya nesne ile yüzleşmek, onu hayal ederek bizde yarattığı etkileri ölçmemiz gerekir. Buna imajızasyon denir. Profesyonel bir destek ile bunu başarmamız gayet kolaydır.
  • Bilinç Altı Temizliği: Fobilerden kurtulma sürecinde de temele inmek yani fobinin başladığı ilk anı bulup, bugüne kadar uzanan süreçte bizde yarattığı tahribatı, negatif duyguları temizleyerek fobilerden kurtulmak, özgürleşmek mümkündür…
  • Hipnoterapi: Dünyada birçok terapistin fobilerden kurtulmak için uyguladığı yöntemlerin başında hipnoterapi gelir. Hipnoterapi ile fobilerimizden kurtulmak artık çok kolay…  Bireye hipnoz tekniği uygulanarak, bilinçaltındaki anıları ortaya çıkartarak sorunları çözmeye dayalı bir yöntemdir.

Fobilerden kurtulma yöntemlerini denemeden önce yapmanız gereken şey, kendinize güvenmenizdir. Kendinize güvenerek ve inanarak birçok sadece fobilerinizden değil hayatınızdaki birçok sorundan kurtulabilirsiniz.

Related Post

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir