Kişisel İmaj Yönetimi

KİŞİSEL İMAJ YÖNETİMİ NEDİR?

Öncelikle imaj yönetimi, kişinin başkaları üzerinde bıraktığı etkinin farkında olması demek… Bu etkiyi tanımlayıp yine başkalarında bıraktığı duyguyu anlayıp gerekli durumlarda daha olumlu ve güçlü bir etki bırakabilmek adına kendinde birtakım değişikliklere gitmesidir. Bazen giyim görüntü, bazen hal tavır, bazen iletişim… Bazen hepsi birden… Daha kaliteli iletişim kurabilmesi, kendini daha etkili anlatabilmesi için kaynaklarını bilinçli kullanmasıdır.

Kişisel imaj yönetiminin kuralları nelerdir?

Bana göre samimiyet, tutarlılık ve uygunluk.

Kişi samimi olmalı, başkası olmaya çalışmamalı, kendi kaynaklarını kullanarak gelişim ve değişim planlamalı… Bunu tutarlı bir şekilde sürdürebilmeli ve hayatının tüm noktalarına yaymalı…

Kişi neden bir imaj değişikliğine ihtiyaç duyar?

Hedefleri değişmiştir, bulunduğu durumdan memnun değildir, yenilenmek istiyordur… Örneğin yeni terfi etmiştir, iş arıyordur, hamilelik sonrasında yenilenmek isteyebilir, işe dönüyordur, iş kurmuştur, yeni kitap yazmıştır, boşanmıştır, evlenmiştir… Pek çok sebeple ihtiyaç duyabilir.

Kişisel imajımızı etkileyen olumlu olumsuz faktörler nelerdir?

Agresif hal ve tutum, eleştirel bir kişilik, özensiz bakımsız görüntü, dinleme eksikliği, aşırıya kaçan kendini övme, kibir…

Özenli bir görüntü, güleryüz, empati, olumlu enerji ise her zaman kazandırır.

Kişi imaj değişikliğine ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çevresinde güvendiği kişilere danışabilir, bazen açık net söylenmese de satır arasında bu mesajları yakalayabilir. Özellikle profesyonel yaşamda performans değerlendirme süreçleri buna imkân verebilir… Hedeflerine ulaşması gecikiyorsa neyi farklı yapabilirim, neyi değiştirebilirim diye düşündüğünde değişim yolculuğu başlar.


Kişisel imajda beden dili ne kadar önemli?

Beden dili çok önemli.  Beden dili, iletişimin çok önemli bir tamamlayıcısı. Bu nedenle sözle söylenenlerin ya da kostümle çizilen görüntünün beden dili ile ahenkli olması önemlidir.

Güvenilir bir izlenim için bu çok önemli. En önemlisi ise özgüven sergileyen bir beden dili, dinlediğini hissettiren bir göz teması ve kişisel alanlara saygı.olmalıdır.

Kişisel imajın mesleki kariyer üzerindeki etkisi!

Araştırma sonuçlarına göre, işe alım ve terfilerde kişisel imaj kapsamında yer alan konular, eğitim ve diploma yanında 9 kat daha önemli. Biri terfi edilirken ya da işe alınırken sadece diplomasına değil giyimine, oturup kalkmasına, sözlü ve yazılı iletişim gücüne, nezaket ve görgüsüne bakılıyor… Bu, dünyanın her yerinde böyle ve bunu da araştırmalar söylüyor.

Kişisel imaj yönetiminde dış görünüşün ne kadar payı:

Dış görünüş karar anında belirleyici. İlk izlenimlerin oluşma süresi saniyelik zaman dilimlerine inmişken; giysiler, renkler, gülümseyen bir yüz, modern bir saç kesimi, hedefe uygun tercihler hep kazandıran detaylardır…

Size yakışan renkleri tanımakla başlayın derim. Mesleğinize dahası hedeflerinize uygun bir gardırobunuz olsun. Her zaman bilinçli giyinin. Ne etki bırakmak istiyorsunuz, hangi kıyafet ve detaylar uygun olur, mutlaka sorun kendinize…

Akıllı alışveriş yapın. Klasik zamansız parçalara yatırım yapın, özellikle iş gardırobunuzda… Saç modelinizi ve aksesuarlarınızı güncel tutun. Özellikle yaş aldıkça…

Her şeyin, herkesin birbirine benzediği ve farkındalığın arandığı günümüzde, doğru kişisel imaj yönetimi nasıl olmalıdır?

Kişinin özüne sadık kalarak onun güçlü yönlerini vurgulayacak, ona gelişim alanı sunacak şekilde planlamalıdır. Herkes kendi olmayı seçerse kimse birbirinin kopyası olmaz… Birini rol model almak bir yere kadar yardımcı olabilir, hedeflediğiniz noktaya ulaşmış bir kişinin tarzı size ilham verebilir. Ancak kişi kendi kimliğini, değerlerini, yetkinliklerini ön plana alarak ve hedefine uygun bir yol izlemelidir.

Hülya ÖZDEMİR

Davranış Bilimleri Uzmanı